کد خبر: ۱۶۴۱۳۵
تاریخ انتشار:۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲
کارشناس روابط بین الملل در گفتگو با "تیتر1":
بن بست سیاسی جمهوری خواهان در جنگ نظامی/ سایه مذاکره آمریکا بر سر سفر "آبه" به ایران!/ چراغ سبزگفتگوی دیپلماتیک یانکی ها با واسطه گری چشم بادامی ها
علی پورکیا گفت: آمریکا و سیاستمداران کنونی آن نشان داده اند که به شدت نیازمند مذاکره با دشمنان و رقبای خود هستند و نمود آن را در مسائل چین، کره شمالی و ایران شاهد هستیم.
بن بست سیاسی جمهوری خواهان در جنگ نظامی/ سایه مذاکره آمریکا بر سر سفر شینزو آبه به ایران!/ چراغ سبزگفتگوی دیپلماتیک یانکی ها با واسطه گری چشم بادامی ها

به گزارش گروه سیاسی تیتریک، یک کارشناس روابط بین الملل در تحلیل پشت پرده سفر ظهر امروزِ شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به ایران در گفتگو با خبرنگار تیتریک، گفت: ژاپن پس از جنگ جهانی دوم و تحولات بسیار سنگینی که به دنبال آن بر این کشور مترتب شد به شدت در زمینه سیاسی، اقتصادی و نظامی وابسته به آمریکا شد. 

علی پورکیا با اشاره به اینکه ژاپن تا کنون نتوانسته است سیاستی نظامی و امنیتی مستقل از آمریکا را ترسیم و طراحی کند، افزود: نکته برجسته ژاپن در روابط بین الملل این کشور، مسائل اقتصادی و دستِ برتر حوزه فناوری است که همواره توانسته است برای آن یک نیرویی بالقوه و قدرت را ایجاد کند.  
وی اظهار داشت: کشوری در حد و اندازه ژاپن توان میانجیگری و حل و فصل مناسبات سیاسی بین المللی را نداشته است و پس از جنگ جهانی دوم هیچگاه شاهد نبوده ایم این کشور حتی در مسائل شرق آسیا و موضوع اختلافی بین دو یا چند کشور میانجیگری کرده یا آن را حل کند. 

پورکیا با اشاره به اینکه چند تقارن تاریخی این ذهنیت را ایجاد کرده است که ژاپن توان میانجیگری دارد، تصریح کرد: در دو سال اخیر ایران نبرد سنگینی  با آمریکا دارد و تمام روابط بین الملل ما می تواند متاثر از این چالش باشد و در بعد دیگر سفر رئیس جمهور ژاپن به ایران بلافاصله پس از سفر ترامپ به ژاپن است، در نتیجه این مصادف بودن سایه خود را بر سر دیدار ظهر امروز انداخته است. 

وی با تاکید بر اینکه سفر شینزو آبه به ایران می تواند در حد رد و بدل کردن چند پیام سیاسی، پیغام و نامه باشد، گفت: ژاپن به شدت وابستگی سنگینی به نفت ایران دارد و تاسیسات نفتی و صنعتی خود را بر اساس کیفیت و نوع نفت کشور ما ساخته است، در نتیجه اعمال تحریم های جدید ژاپن را از نفت ایران تحریم کرده و به نوعی هزینه های بسیار سنگینی را به زودی برای ژاپن ایجاد خواهد کرد تا تاسیسات خود را بر اساس نفت خریداری شده از کشور جدید باز طراحی کنند. 

پورکیا افزود: مسئله مذکور برای ژاپن یک بحران خواهد بود در نتیجه آنها به دنبال حل این موضوع بوده و قطعا در مذاکرات خود با آمریکا و ایران درصدد خریداری حجمی از نفت ایران خارج از چارچوب های تحریم هستند تا بار مالی به آنها وارد نشود. 

وی اظهار داشت: پیش بینی ما بر این است که عمده مسائلی که در سفر ظهر امروز نخست وزیر ژاپن به ایران مطرح می شود حول موضوعات اقتصادی و تهیه و تنظیم ساز و کاری برای استثنا کردن تعدادی از تحریم های آمریکا برای صادرات نفت ایران به ژاپن خواهد بود. 

این کارشناس روابط بین الملل تصریح کرد: ایران مراودات بسیار گسترده اقتصادی، فنی و دانشجویی با ژاپن در قالب بورسیه دارد و دانشجویان ایرانی در زمینه مسائل مدیریتی صنعتی، اقتصادی و تجاری در این کشور تحصیل می کنند که رفت و آمد دانشجویان نیز منوط به تفاهمات گسترده ای است.
 
پورکیا گفت: حضور نخست وزیر ژاپن در ایران اولین سفر در سطح سران پس از انقلاب است و اهمیت ویژه ای دارد، این سفر می تواند نقطه موفقیتی در گسترش روابط دیلماتیک، سیاسی و بین الملل ایران باشد زیرا ژاپن و ایران در هیچ برهه ای از تاریخ با یکدیگر چالش نداشته و همواره سطح همکاری ها و روابط حول مسائل اقتصادی بوده است.

وی با اشاره به اینکه ایران در حساس ترین مقاطع تاریخ، چالشی در سطح دیپلماتیک یا کنسولی با ژاپن نداشته و این مسئله نکته ای برجسته در روابط این دو کشور است، افزود: بالا بردن تراز مالی دو کشور در وضعیت و شرایط کنونی بین المللی می تواند سازنده باشد و مشکلات 2 طرف را رفع کند. 

پورکیا اظهار داشت: سفری که امروز انجام می شود حول توافقاتی است که طی دو سال گذشته بین دو کشور ایران و ژاپن در جریان بوده است و از یکسال گذشته زمان بندی آن مشخص شده و ضرب العجلی برای این اتفاق وجود نداشت. 

وی تصریح کرد: حتی اگر برجام زمین می خورد یا خیر این سفر انجام می شد و در قالب روابط اقتصادی – تجاری با ژاپن است اما اتفاقات و تحولات اخیر ایران سایه خود را بر سر هر گونه مراوده و تعامل در سیاست خارجی انداخته است و در واقع حاشیه ای در متن سیاست داریم که این مسائل را رقم می زند. 

پورکیا گفت: آمریکا و سیاستمداران کنونی آن نشان داده اند که به شدت نیازمند مذاکره با دشمنان و رقبای خود هستند و نمود آن را در مسائل چین، کره شمالی و ایران شاهد هستیم، روز گذشته ترامپ چین را رسما برای مذاکره با آمریکا تهدید کرد و پرونده کره شمالی نیز همچنان باز است. 
 
وی افزود: آمریکایی ها در سیاست داخلی و خارجی خود به شدت وابسته به حل اختلافات بین المللی با تعامل و مذاکره هستند زیرا مذاکره دست برتر تیم جمهوری خواه حاکم بر دولت آمریکا را در انتخابات آتی که 9 ماه زمان می برد را ایجاد خواهد کرد و می تواند زمینه ساز پیروزی آنها باشد. 

پورکیا اظهار داشت: تمام کارشناسان و متخصص بین الملل معتقد هستند که آمریکا در اعمال فشار سخت و نظامی خود به یک بن بست سیاسی رسیده است و بیش از این چیزی برای قرار دادن روی میز تصمیم گیری ندارد در نتیجه ناچار است به سمت فرایند حل سیاسی – اقتصادی تنش های خود برود. 

کارشناس روابط بین الملل در خاتمه تصریح کرد: طی ماه های اخیر پالس ها و چراغ سبزهایی که در رابطه با مذاکره و گفتگوی مستقیم با ایرانی ها به چشم می خورد ذیل این مسئله است که آنها به شدت نیازمند حفظ شرایط سیاسی و روانی مذاکره و گفتگوی دیپلماتیک با دشمنان و رقبای خود هستند.  


 
 
انتهای پیام/ س